• Redakce

TECHNOLOGIČNÍ GIGANTI FAANG STÁLE VÁLCUJÍ TRHY

Aktualizace: 13. lis 2019


Jaké jsou jejich hospodářské výsledky a co mají v plánu do budoucna?


Za poslední 2 týdny zveřejnily své hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí letošního roku také nejznámější technologické akcie. Před pár lety byla v popředí zájmu zkratka BRIC (pro skupinu zemí Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Ale po deseti letech – vzpomene si na BRIC vůbec někdo? Daleko větším hitem je FAANG, což je zkratka pro technologické firmy Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Google.Jak to bylo dříve?


Na rovinu - technologické akcie vládnou světu. Jasným důkazem může být přehled o největších společnostech na světě podle tržní kapitalizace, které se obchodují na burze. Přesně před 20 lety (srpen 1999) žebříčku sice vévodil Microsoft, jemuž pořádně vydělával operační systém Windows, ale v Top Ten se umístily pouze 3 technologické akcie a celkově vévodily telekomunikační firmy. O deset let později (srpen 2009) již v Top Ten byly pouze 2 technologické firmy. Byla ropná éra a i vlivem finanční krize byly v desítce jen tři americké firmy oproti čtyřem čínským. Světu tenkrát vládla čínská společnost PetroChina.


Ovšem s nástupem nových technologií, především mobilního internetu, se před pěti situace úplně změnila. Na první místo vystoupal Apple, druhý byl sice ropný Exxon Mobile, ale na třetí místo se už dral Google. Pořád bylo ale zastoupení technologických akcií v první desítce jen o třech firmách.


V současnosti (srpen 2019) je v Top Ten na 7 technologických akcií a to v pořadí Microsoft, Apple, Amazon, Google. Pátý je Warren Buffett se svým Berkshire Hathaway. Pak už další technologické akcie: 6. je Facebook, na 7. a 8. místě čínský Alibaba a Tencent a desítku největších veřejně obchodovaných společností na světě doplňuje drogistický Johnson&Johnson a ropný Exxon Mobile, co by jeden z pozůstatků kdysi největší firmy Standard Oil Company Johna D. Rockefellera.Rychlé ohlédnutí za reportovanými výsledky za 2q2019:Microsoft (18. 07. 2019)


Podobně jako v minulosti dokázal překonat očekávání analytiků ve všech směrech. Microsoft už dávno není o operačním systému Windows. Tato doba odešla se Stevenem Ballmerem a nový šéf Satya Nadella trefil do černého se strategií cloudových služeb. Především služba Azure roste velmi rychlým tempem a to meziročně o 64 %. Tržby jim ve 2. čtvrtletí rostly na 33,7 miliardy dolarů (o 12 % více než před rokem). Odhad byl přitom 32,7 mld. USD. Čistý zisk vykázal Microsoft ve výši 13,2 miliard dolarů oproti loňským 8,9.


Nejoddanější fanoušky může potěšit informace, že Microsoft otevře v Londýně svůj teprve třetí obchod na světě (po New Yorku a Sydney) ve stylu luxusního butiku, trochu po vzoru Apple Store. Koupit si tam budete moci tablety Surface, herní konsole Xbox nebo si skočit na kurz ovládání LinkedInu, který pod Microsoft také patří.


Nicméně ani jim se nevyhýbá vyšetřování – nově chce americký prezident Donald Trump prošetřit obří zakázku o poskytnutí cloudových služeb pro Pentagon, na které se má podílet Microsoft s Amazonem.


Akcie reagovaly po výsledcích růstem o téměř 3 % a Microsoft si udržuje pozici největší, veřejně obchodované společnosti na světě s aktuální hodnotou 1,055 bilionu dolarů.Amazon (26. 07. 2019)


U čistého zisku Amazon své akcionáře zklamal, když reportoval 2,6 miliardy dolarů oproti očekávání 2,8. Tržby se jim ale zvýšili o 20 procent na 63,4 mld. USD. Zakopaný pes je ve stále rostoucích nákladech. Amazon si možná až příliš vzal na svá bedra závazek, že bude chtít stále více objednávek ze svého e-shopu dodávat do jednoho jediného dne. Navíc americké ministerstvo financí viní Amazon, že kvůli nim přicházejí malé kamenné obchody na buben. Služba Amazon Prime (u které se používají i přepravní drony) tak trochu kazí celkovou bilanci, protože naopak v hodně trendových, cloudových službách (divize Amazon Web Services) rostou meziročně o 38 %!


Akcie po výsledcích poklesly o 2,1 %.Alphabet (26 .07. 2019)


Mateřská společnost Google zveřejnila za 2. čtvrtletí čistý zisk ve výši 9,95 miliardy dolarů z loňských 3,2 mld. USD. Vloni ale platili vysokou 5 miliardovou pokutu, kterou jim vyměřily evropské úřady. V tržbách se jim ale dařilo. Reportovaných 39 miliard dolarů představuje meziroční nárůst o 19,3 %, přitom trh očekával růst o necelých 17 procent. Googlu rostou příjmy z inzerce v jejich vyhledávači a více dokáží vytěžit i z prodeje reklam na videoportálu YouTube. Navíc zkouší nový typ reklamy na své domovské stránce. V budoucnu by jim ale část čistého zisku mohly vzít evropské digitální daně, ve kterých je velmi iniciativní Francie, Rakousko a překvapivě i Česko. Donald Trump už dal najevo, že nenechá americké firmy šikanovat a nebude zřejmě otálet s případnou odvetou.


Investoři ale reagovali na výsledky velmi příznivě a akcie Alphabetu následně posílily o 9,7 %.Facebook (24. 07. 2019)


Největší světové sociální síti, kterou navštíví každý měsíc 2,41 miliardy lidí, poklesl čistý zisk na 2,62 miliardy dolarů z loňských 5,11. Facebooku byla vyměřena rekordní pokuta ve výši 5 mld. USD od americké Federální obchodní komise za skandál s únikem dat. Mark Zuckerberg si sype popel na hlavu a slibuje, že Facebook bude příště nedobytná pevnost. Samotné firmě rostou tržby meziročně o 28 procent na 16,9 miliard dolarů. A překonali tím i očekávání analytiků, kteří odhadovali 16,5 mld. Kromě jiného Facebooku stále hodně šlape síť Instagram a rostoucí zájem o službu Instastories.


Výsledky byly pro Facebook mírným zklamáním a reagovaly poklesem o 2,8 %.Technologické akcie v NEW AGE FUND


V NEW AGE FUND, který je postaven na pěti perspektivních oborech (Digitální ekonomika, Průmyslová revoluce 4.0, Doprava budoucnosti, Udržitelný rozvoj a Renezance společnosti) a mají technologické akcie své důležité místo. Přesto jsme využili vysokých hodnot na současném trhu a z uvedených pozic jsme realizovali zisky. U jediného Goooglu jsme se rozhodli posílit naši pozici před výsledky a k výběru zisků přikročit až po silném nárůstu. V současné situaci na trhu vyčkáváme s vysokým podílem hotovosti na příležitost se do uvedených pozic opět vrátit a to jakmile projdou korekcí. Digitální ekonomika bude podle nás i nadále výrazně růst. Lidé jsou online. A to všichni, všude a neustále. Internet je základní potřebou současného člověka, a jiné to nebude ani v budoucnosti.

66 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon