• Redakce

VYSTUPUJEME Z PILULKY. SPEKULANTI TÁHNOU CENU MIMO REALITUVážení investoři,


v říjnu jsme byli postaveni před nelehké investiční rozhodnutí: Koupit či nekoupit akcie společnosti Pilulka Lékárny a.s.? Rozhodování bylo nelehké. A to hned z několika důvodů. Když vynecháme bezpočet byznysových a finančních rizik, které k růstovému příběhu Pilulky logicky patří, byla hlavním otazníkem (a vykřičníkem) cena.


Značka: Vyšponováno

Již při spodním cenovém pásmu 350 korun za akcii jsme zastávali názor, že by cena mohla být vzhledem k ziskovosti firmy nižší. Nicméně z dlouhodobého pohledu smysl stále dávala. Jakmile se však otevřela kniha objednávek, ve které se všichni retailoví investoři automaticky nahrnuli na nejvyšší cenu 424 korun, tak náš zájem ochladl.


Zde bych jen poznamenal na zajímavý fakt, že si sami sobě investoři naordinovali nejvyšší cenu tím, že zadávali pokyny naslepo ve stylu "koupit za jakoukoliv cenu". IPO totiž mohlo dopadnout jako v případě eMana, kde se přeupisovalo za nejnižší cenu. Stačilo, kdyby se investoři trochu zajímali o vývoj aukce a nešli do dealu jako slepé ovce. Bohužel u Pilulky převládl ve velkém retailový investor a ten institucionální (investiční a penzijní fondy), který určoval cenu IPO eMan a.s., zde tahal za kratší provaz.


Nakonec do toho jdeme

Při viditelném přeupsání 4x jsme se ale přeci jen rozhodli se IPO zúčastnit. No a díky naší palebné síle jsme ukořistili pro oba naše podfondy celkem 37.280 ks akcií Pilulky v nabývací hodnotě 15,8 milionu korun.


Pozice nám však v portfoliích dlouho nevydržela. Převážil náš přístup brát vrabce v hrsti a nechat růžového holuba jiným. V pásmu 500 - 555 jsme se tak akcií zbavili s průměrným ziskem 23 % (podotýkám, že během 16 dní od vstupu). Jsme totiž po většinou hodnotoví investoři. Už samotný vstup do pozice byl u nás těžce na hraně přesvědčení, a každým růstem ceny nás prostě pozice dráždila k prodeji.


Proto jsme se raději rozhodli o výstup z pozice. Důvodem také byla pro nás stále uspokojivá likvidita (která pravděpodobně časem opadne), ale hlavně chceme mít volný kapitál připravený na prosincové příležitosti, které nyní chystáme, a které pro nás budou mít násobně větší racio z pohledu výnosů a rizik.


Držíme Pilulce dál palce

Pilulce děkuji za propagaci trhu START a zároveň jsem rád, že jsme se mohli daného dealu zúčastnit alespoň na straně investora.


A bratrům Kasovým přeji, ať jim jejich plány vyjdou nad očekávání a Pilulka se brzy ocitne na hlavním trhu pražské burzy. Nicméně teď už to bude bez nás. A to i s vědomím, že český retailový investor si takovýto příběh na stejných číslech může kupovat i za cenu 1.000 korun za akcii. My však nikoliv. My si totiž raději koupíme "kus komína" za pěknou cenu. ;-)


S pozdravem


František Bostl

Statutární ředitel STARTEEPO Invest

1,046 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon