• Redakce

AKCIE V BÝČÍ PASTI. 5 DŮVODŮ PRO JEJICH POKLES

Aktualizace: čvc 6


Akciové trhy zažívají kvůli koronaviru bláznivý rok, kdy po obrovských březnových ztrátách připsaly během druhého čtvrtletí značné zisky. Akcie tak na rozdíl od reálné ekonomiky v mnohých případech umazaly většinu letošních poklesů. Dá se však na tento růst spoléhat i do budoucna a byl dosavadní návrat cen akcií oprávněný? Myslíme si, že ne. Níže naleznete menší ochutnávku našich myšlenek, kterým se budeme věnovat především na našem webináři v úterý 21. července.


JE TO BÝČÍ PAST

Jako jediný akciový fond v Česku jsme ustáli březnové řádění koronaviru v zisku. Náš aktivně řízený fond NEW AGE FUND zaměřený na etické investice do firem nové ekonomiky dosáhl za první čtvrtletí celkového zisku 4 %, když konkurenční fondy řešily i více než -30% ztráty. 17. dubna ale znovu otáčíme kormidlem naší strategie a od té doby držíme více než 90 % portfolia v hotovosti. Za první pololetí jsme tak v zisku zhruba 11 % a vyhlížíme další otřesy na trzích. V hotovosti. V bezpečí. Tady je 5 zásadních důvodů pro naše obavy:


1) Koronavirus globálně neustupuje

Evropa se sice "uvolňuje a otevírá", ale globálně se situace zhoršuje (viz pravý graf níže). Nejdramatičtější vývoj je stále v USA, kde se nedaří udržet křivku nově nakažených pod kontrolou (viz levý graf níže v porovnání s EU). Jakékoliv ekonomické zotavení nebo znovunabytí důvěry firem a spotřebitelů je tak globálně brzděno stále eskalující pandemií. Nelze také vyloučit znovu propuknutí pandemie v tzv. druhé vlně např. v Evropě či v Číně. Zde sice neočekáváme tak razantní "shut-down" států, ale ideální podmínky pro ekonomický růst druhá vlna nepřinese. Naopak.

Zdroj dat: Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí


2) Zotavení ekonomik bude pomalejší

I Mezinárodní měnový fond (IMF) v červnu zhoršil svá očekávání z ekonomického vývoje, kdy meziročně čeká pokles HDP USA již o -8 % a v Eurozóně dokonce o více než -10 %. Státy a centrální banky zajistily na trzích likviditu a relativní klid. Mnohá opatření jsou však dočasná a budou mít za následek ne "růst", ale pouze roztáhnutí "poklesu" v čase - viz přechodné podpory zaměstnanosti apod. Nelze čekat "výlet" ekonomik ve stylu "V" zpět na úrovně loňského roku - tzn. rychlý pád, rychlý růst. Zotavení bude pozvolné a pro následující měsíce problematické pro mnohé regiony a odvětví - tzn. spíše ve stylu písmene "L".


Jedním příkladem za všechny může být růst úspor domácností, kdy např. v USA se jedná o násobně větší "pěchování polštářů" nežli tomu bylo při Finanční krizi v roce 2009. Poměrně jednoduchý ukazatel, který říká, že domácí spotřeba jde stranou, lidé ztrácejí důvěru a připravují se na horší časy...


Graf: United States Personal Savings Rate

Zdroj: TradingEconomics.com


Celý update výhledu IMF zde. Náš Covid Macro Report z 21. dubna naleznete zde.


3) Tržby a ziskovost nejsou schopny odhadnout ani samotné firmy

Mnohé firmy dnes stále netuší, jaký reálný dopad bude mít koronavirus. Výnosy v některých odvětvích klesly i o 90 % v druhém čtvrtletí. A nikdo netuší, co přijde ve druhé polovině roku. Očekávání jsou nerealisticky pozitivní. Náklady firem jsou také nyní těžce nepredikovatelné, jelikož mnoho z nich využívá mnohé státní podpory. To zmírnilo či oddálilo tak masivní hromadné propouštění, které ale u většiny firem musí zákonitě do jisté míry přijít pokud neporoste objem zakázek a státní podpory budou vyčerpány. Tvorba nových pracovních míst bude také paralyzována.


I přesto se však mnohé firmy do úpravy odhadů hospodaření pustily. Výsledkem těchto nových výhledů je největší pokles ukazatele ziskovosti EPS na indexu S&P 500 za čtvrtletí, a to minimálně od roku 2002, kdy analytická společnost FactSet začala data shromažďovat.

Zdroj dat: FactSet


Analytici snížili odhady EPS o -37 % za Q2 a to i přesto, že již během Q1 odhady EPS již poklesly o -9,3 %. Situace na trhu bude, dle našeho názoru, o to horší, až se místo odhadů začnou objevovat reálná data, která vrátí investory do ekonomické reality.


4) Trh je plný spekulantů a prvoinvestorů "z ulice"

Během druhého čtvrtletí trhy ovládli retailoví investoři. Veškeré globální statistiky hovoří o obrovských finančních objemech, které na trh putují skrze platformy jako je RobinHood, Revolut apod. Na druhou stranu vidíme, že velcí investoři jako je Warren Buffet či velké aktivně řízené fondy se do trhu moc nehrnou a nechávají jej nyní spekulantům, kteří pravděpodobně potvrdí dlouhodobé statistiky, že 90 % investorů na trzích neumí dlouhodobě vydělávat.


Trh tak aktuálně připomíná "Býčí past / Bull trap" v rámci splaskávající bubliny (viz graf).

O tom jsme již ale informovali v rámci našeho posledního Fond reportu zde.


5) Čeká nás zrádné druhé pololetí

Trh čeká, dle našeho mínění, tvrdé vystřízlivění v několika etapách.


A) V létě nás již čekají oficiální výsledky firem za celé první pololetí, resp. za druhé čtvrtletí. S tím nás čeká spojené upravení celoročních výhledů hospodaření firem. Průběžně budou chodit různá důležitá makrodata, které budou trhy také značně ovlivňovat.


B) Podzim bude ve jménu vrcholících prezidentských voleb v USA, kdy trhy mohou reagovat všelijak. Největší hrozbou pro akcie je však paradoxně oponent Donalda Trumpa Joe Biden, který se již nechal slyšet, že pokud volby vyhraje, zruší Trumpovy daňové balíčky pro americké firmy. Jednalo by se o reálný růst efektivní daně z příjmu právnických osob z 21 % zpět na 35 %. Možná velká rána pro akciové trhy.


C) Black Friday, který letos vychází na 27. listopadu pak ukáže, jak moc se asi zadaří či nezadaří prodejcům při letošních Vánocích.


CHCETE SE DOZVĚDĚT VÍCE? CHCETE OBOHATIT SVOJI INVESTIČNÍ STRATEGII O NAŠE ZKUŠENOSTI?


NAVŠTIVTE ZDARMA NÁŠ WEBINÁŘ NA DANÉ TÉMA A POBAVTE SE S NAŠIMI ANALYTIKY.


ÚTERÝ 21. ČERVENCE OD 18 HODIN - PŘIHLÁŠENÍ ZDE.


Upozornění

Informace obsažené v tomto článku byly vypracovány společností STARTEEPO s.r.o., se sídlem Praha, Plynární 1617/10 („Společnost“), která je 100 % akcionářem STARTEEPO Invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Společnost čerpá informace z důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost. Materiál je určen pouze pro propagační účely a nenahrazuje statut fondu. Je koncipován jako prvotní informace a nenahrazuje odborné poradenství k finančním investicím ani komplexní poučení o rizicích. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů. Rozhodnutí o investici může být učiněno pouze na základě aktuálního znění statutu fondu. Výnosy dosažené v minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů. Dokument byl připraven s náležitou péčí a pozorností, společnost však neposkytuje záruky jeho přesnosti, správnosti, aktuálnosti nebo úplnosti. Obsah dokumentu je chráněn dle autorského zákona, majitelem autorských práv je společnost. Společnost nenese odpovědnost za šíření nebo uveřejnění informací třetími osobami.

1,984 zobrazení1 komentář

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon