• Redakce

NEW AGE FUND ODOLÁVÁ KORONAVIRU. VYHLÍŽÍME TUČNÉ ZISKY

Aktualizace: 24. bře 2020


Vážení investoři,


v současné výprodejové mánii na akciích a panice nejen na finančních trzích jsem se Vám rozhodl sepsat pár povzbudivých slov a informací k aktuální strategii a výkonnosti našeho fondu NEW AGE FUND. Ta je při aktuálních tržních podmínkách i pro nás samotné velice potěšujícím faktem. Zároveň se na trzích objevují příležitosti, které v případě uklidnění trhů přinesou fondu vysoké zisky.


Prosím, pokuste se celý článek dočíst až do konce. Na trzích se nám vytváří obrovská příležitost, která tu dlouho nebyla, a která tu také věčně nebude.


Summary

 • Indikativní čistá YTD (tj. od začátku roku) výkonnost fondu je k 29. únoru -0,11 %* a k 11. březnu -1,23 %*. Na plné čáře tak letos porážíme akciové indexy i fondy, které za stejné období ztrácí i více než 20 %.

 • Zainvestovanost fondu postupně rostla 27. února z 12 % na 31 % a 9. března až na 64 % portfolia.

 • Pokud by se v letošním roce trhy zotavily, předpokládaný zisk ze současného portfolia indikujeme v rozmezí 16 - 23 %.

 • Pokud by se trhy vydaly o dalších 15 - 20 % níže, jsme připraveni postupně investovat další kapitál. Hotovost stále tvoří 36 % našeho portfolia.

 • Jsem přesvědčen, že podobné příležitosti se objevují jednou za 3 - 5 let, a právě TEĎ je ta správná doba se zamyslet nad investicí s námi či přemýšlet o navýšení stávající investice.


Letošní výkonnost fondu nás těší

Někteří z Vás se občas podivují nad tím, proč platí poplatky za strategii, která drží někdy i 88 % portfolia v hotovosti. Odpověď na tuto otázku přišla letos v podobně současných výprodejů, kdy americké akcie představovány indexem DJIA odepisují YTD -13,13 % a německé akcie v zastoupení indexu DAX -20,25 %. Samozřejmě jsme nemohli tušit, že propukne celosvětová virová epidemie. Věděli jsme však, že akciové trhy jsou drahé, a že v takovém okamžiku vždy platí: "CASH IS KING!"


Díky naší obezřetné strategii se nám tak současné propady na trzích vyhnuly velkým obloukem. Fond na konci února indikoval mírnou YTD ztrátu -0,11 %*, a v době psaní tohoto článku (11. března odpoledne) je to stále skvělých YTD -1,23 %*.


Z pohledu výkonnosti za posledních 12 měsíců jsme na tom také lépe než sledované indexy. DJIA odepsal -8,50 % a DAX podobně - 8,33 %. NEW AGE FUND naopak připisuje za stejné období 0,90 %*.


Jak jsme uřídili naši hotovost?

Na trzích platí různá pravidla, zákony a rčení. Jedním z mých oblíbených rčení je to od Warrena Buffeta, který říká, že se na burze přelévají peníze od méně trpělivých investorů k těm více trpělivým. Můžete hádat, ve které skupině investorů se cítíme být my.


A jak jsme vlastně řídili v posledních měsících podíl hotovosti v portfoliu? Na to se Vám pokusím stručně odpovědět na přiloženém grafu indexu DJIA za období 09/2018 - 03/2020.

Graf: Úroveň zainvestovanosti portfolia v akciích v čase vs. americký akciový index DJIA


Nejvyšší zainvestovanosti dosáhl fond v prosinci 2018 při největších propadech, kdy se akcie dostaly na nejlevnější úrovně od roku 2015. Postupně jsme vybírali zisky a snižovali svoji zainvestovanost. Poslední prodej proběhl 20. února na akciích Albemarle, kdy jsme prodávali po firemních výsledcích se ziskem 23,3 %. V daný okamžik držel fond 88 % portfolia v hotovosti.


Díky tomu se dnes vracíme do našich dlouhodobě oblíbených pozic jako je např. Facebook (v tomto případě po korekci ceny o téměř 25 % od našeho prodeje 13. ledna - tehdy proběhl exit na ceně 219,80 USD). Tolik detail pro ilustraci.


Zainvestovanost fondu tak postupně rostla 27. února z 12 % na 31 % a 9.března až na 64 % portfolia. Pokud by se trhy vydaly o dalších 15 - 20 % níže, jsme připraveni postupně investovat další kapitál až do výše 99 %. Hotovost totiž stále tvoří 36 % našeho portfolia.


A upřímně trochu doufám, že se podíváme na trzích ještě o malý kousek níže, aby nám naše pravidla a zkušenosti dovolily zainvestovat všechnu hotovost, a využít tak naplno daných propadů. Jedná se přeci jen o příležitost, která se děje jednou za 3 - 5 let.


Zainvestované portfolio je "smart"

Sázíme na silné hráče (blue chips) v kombinaci se zajímavými menšími podniky (small a micro caps). Všechno jsou růstové firmy, u nichž se předpokládá v dalších letech silný růst tržeb a zisků. Jsou to v drtivé většině firmy s žádným, nízkým nebo dobře řízeným dluhem. A jsou zde firmy, které jsou dramaticky levné či rezistentní vůči stávajícím finančním represím. A samozřejmě splňují naše přísná výběrová kritéria a mají vždy unikátní produkt či služby, o které je globálně rostoucí zájem. V portfoliu jsou tak ke dnešku akcie následujících 18 firem:


 • Společnost (zaměření); podíl v portfoliu; prostor na roční cílové ceny

 • Microsoft (Cloud & AI); 8,53%; 24,3 %

 • Facebook (Digital ads); 8,27 %; 40,7 %

 • Karo Invest (Waste leather production); 7,03 %; 39,5 %

 • Alphabet (Digital ads); 4,56 %; 28,9 %

 • PayPal Holdings (Online payments); 3,91 %; 21,6 %

 • Avast PLC (Cybersecurity); 3,53 %; 26,4 %

 • Amazon (Merchandising); 3,40 %; 28,9 %

 • Infineon Technologies (Semiconductors); 3,37 %; 41,6 %

 • Prosus NV (Venture capital); 3,36 %; 41,4 %

 • Fresenius (Health care); 3,04 %; 57,5 %

 • Expedia Group (Travel portals); 3,00 %; 59,0 %

 • Booking Holdings (Travel portals); 2,74 %; 27,7 %

 • Aumann AG (eMobility); 2,28 %; 45,1 %

 • Voltabox AG (Li-ion battery systems); 1,96 %; 55,0 %

 • InCap Oyj (EMS); 1,70 %; 46,0 %

 • Akasol AG (Li-ion battery systems); 1,73 %; 28,3 %

 • Waste Management (Waste management); 0,82 %; 18,0 %

 • Suez SA (Waste & water management); 0,76 %; 14,3 %

 • Hotovost; 36 %


U každé akcie si děláme vlastní valuace, v čase ceny porovnáváme s historickou i budoucí ziskovostí a dalšími ukazateli. Hlavní roli hraje fundament, a menší vedlejší roli i psychologie a další disciplíny. Investovat se dá totiž, dle mého názoru, jen na 2 způsoby. Buďto kupujete dlouhodobě a pravidelně akciové indexy a sázíte na dlouhodobé statistiky, kdy na akciích dlouhodobě vydělá každý, kdo poctivě kupuje indexová ETF a nepanikaří. Vědomě pak ale přispíváte k tržním disproporcím, které vytváří masy nakupováním akcií "naslepo".


A nebo se snažíte dát své investici trochu rozumu, vědy a píle. Jako my. V takovém případě se jedná o disciplínu, která může skvěle fungovat a přinášet stabilní dlouhodobé zhodnocení.


Víme přesně, jak řídíme rizika, a proč je podstupujeme. Výše uvedené složení portfolia nám nyní při optimistickém scénáři indikuje roční cílový zisk 23 %, při opatrnějším scénáři pak cílový zisk 16 %. Při dalších výprodejích by byl tento cílový zisk logicky vyšší úměrně síle poklesu.


Situace kolem koronaviru se uklidní - nespustí globální krizi

Aktuální statistiky hovoří o tom, že situace v Číně je již více méně pod kontrolou a to samé lze, doufejme, v následujících měsících očekávat od zbytku světa. Především lze očekávat vychladnutí tématu, které světová média stále tlačí do lidí. Panika prostě utichne.


Ano. Mnoho firem trpí. Ale nejde o situaci, kdy by se hroutil celý finanční systém jako v roce 2008. Jedná se spíše o paniku a strach z armagedonu, jako tomu bylo v roce 2011. Celý svět se bál pádu eura. Rozpadu Eurozóny. A viz. tabulka níže: po propadu -10,13 % byl DJIA za 6 měsíců výše o 21,07 %. To samé očekáváme i nyní.


Náš aktuální názor na trhy tedy opět vychází ze zkušeností. Na indexu DJIA bych Vám tak chtěl demonstrovat, jak funguje panika na trzích, a co s sebou přináší za příležitosti.

Při Měnové krizi, Obchodní válce, Teroristických útocích na USA v roce 2001 a dokonce i po pádu Lehman Brothers se trhy vždy vzpamatovaly v následujících měsících. Půl roku po odrazu ode dna umazaly vždy velkou část ztrát. Pokud by se DJIA vracel ze současných hodnot zpět na teoretických 28 tis. bodů, jednalo by se o růst téměř 15 %. Náš fond při současné zainvestovanosti a aktuálním rozložením portfolia indikuje dokonce možný růst až 23 %.


Naše aktuální strategie

Pro čtenáře méně znalých naší strategie jen připomenu, že nepoužíváme žádnou páku, shortové instrumenty a jediný povolený hedging je ten měnový. Jsme aktivně řízený akciový fond, který vydělává při růstu cen akcií a propadům se snaží předcházet nebo je mírnit případným vyšším podílem hotovosti v portfoliu.


Nelze trefit dno ani vrchol. I když nám se s velkou dávkou štěstí podařilo vrchol trefit a uchránili jsme tak fond od "červeného masakru". Teď nám ale naopak zkušenosti velí dávkovat nákupy a hlavně nepropadat panice. A není to jen názor náš, ale i Goldman Sachs, kteří věří (jako ostatně mnozí další), že americké indexy půjdou zpět. Sice také předpokládají další možný propad o 15 % na indexu SPX (S&P 500) během první poloviny roku (proto i my máme další hotovost v portfoliu). Ten samý index však vidí do konce roku zpět na 3 200 bodech, což je i ze stávajících úrovní o 14 % výše. A důvodů je spousta v čele s intervencemi centrálních bank či Donalda Trumpa v podobě nulových daní a vyšších investic. Názor Goldman Sachs si můžete přečíst zde.


Pokud bych tedy měl shrnout celý článek: Na trzích se dnes dějí věci, na kterých se dá hodně peněz vydělat. Vyhodnoťte si tak Vaši aktuální situaci, popřemýšlejte o rizicích a pojďte s námi investovat. Víme, co děláme. Vyhlížíme tučné zisky.


V minulém roce zíkal náš fond Ceny SDGs 2019, letos jsme získali umístění v žebříčku Forbes 30pod30 a doufáme, že k těmto oceněním přibude i cena za investiční výkonnost.


V případě jakýchkoliv dotazů či v případě zájmu o osobní setkání mne neváhejte kontaktovat na emailu bostl@starteepo.com či na tel. +420 604 215 002.


Více o fondu NEW AGE FUND na www.newage-fund.com.


S pozdravem


František Bostl

Předseda správní rady fondu


AKTUALIZACE: K 24. březnu 11:25 hod. činila indikativní YTD výkonnost fondu NEW AGE FUND -2,43 %*. Oproti tomu se americký index DJIA pohybuje YTD -34,85 % a německý index DAX -29,81 %.


*Jedná se o indikativní výkonnost pro účely informování investorů fondu o současné situaci. Výkonnost není finální či jakkoliv závazná. Cena investiční akcie fondu se stanovuje vždy k poslednímu dni v měsíci a cenu musí potvrdit administrátor a depozitář fondu.


Upozornění

Informace obsažené v tomto článku byly vypracovány společností STARTEEPO s.r.o., se sídlem Praha, Rybná 682/14 („Společnost“), která je 100 % akcionářem STARTEEPO Invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. spravující podfond NEW AGE FUND. Společnost čerpá informace z důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost. Materiál je určen pouze pro propagační účely a nenahrazuje statut fondu. Je koncipován jako prvotní informace a nenahrazuje odborné poradenství k finančním investicím ani komplexní poučení o rizicích. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů. Rozhodnutí o investici může být učiněno pouze na základě aktuálního znění statutu fondu. Výnosy dosažené v minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů. Dokument byl připraven s náležitou péčí a pozorností, společnost však neposkytuje záruky jeho přesnosti, správnosti, aktuálnosti nebo úplnosti. Obsah dokumentu je chráněn dle autorského zákona, majitelem autorských práv je společnost. Společnost nenese odpovědnost za šíření nebo uveřejnění informací třetími osobami.


992 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black LinkedIn Icon
 • Black YouTube Icon